inocem.sk

Skočit na navigaci

Služby

  • Poskytované služby
  • Pravidelné očkovanie
  • Odporučené očkovania
  • Očkovania do zahraničia

Prehľad vybraných infekcií a ich liečba doc/311kB

  • Očkovanie proti žltačke typu A – vírusový zápal pečene typ A, vírusová hepatitída typ A (VHA)

    Viac informácií

    Podľa Svetovej zdravotnej organizácie ročne na svete ochorie na žltačku typu A okolo 1,5 milióna ľudí. Odhaduje sa, že nepoznaných ochorení je 4-10krát viac. Závažnosť ochorenia sa zväčšuje s narastajúcim vekom. Oveľa viac ľudí najmä v detskom veku získa infekciu a prekoná ju bez akýchkoľvek ťažkostí, takéto deti sú však nebezpečné z hľadiska možného prenosu infekcie na vnímavé osoby. Na Slovensku je ročne hlásených niekoľko desiatok epidémií, väčšinou z regiónov s nižším hygienickým štandardom. K rozsiahlym epidémiám môže dôjsť po konzumácii kontaminovanej potravy, napr. epidémia žltačky A v Československu v roku 1979, kedy ochorelo 32 000 ľudí. Ochorenie je rozšírené celosvetovo, viac v oblastiach subtrópov a trópov.

    Očkuje sa 2 dávkami vakcíny, alebo kombinovanou očkovacou látkou proti žltačke A aj B 3 dávkami. Ochrana je dlhodobá, najnovšie poznatky hovoria o celoživotnej ochrane. Preočkovanie nie je nutné.

  • Očkovanie proti žltačke typu B – vírusový zápal pečene typ B, vírusová hepatitída typ B (VHB)

    Viac informácií

    Ochorenie spojené so žltým sfarbením kože a očných bielkov u viacerých ľudí naraz je spomínané už zo starovekého Grécka. Až v 50. rokoch minulého storočia sa začal rozlišovať rozdiel medzi dvomi základnými typmi hepatitídy A a B. Na hepatitídu častejšie ochoreli dospelí ľudia a zistil sa spôsob prenosu krvnou cestou (prienik infikovanej krvi alebo telesných tekutín cez kožnú bariéru – transfúzie, poranenie infikovanými nástrojmi, sexuálny styk...). Vzhľadom na pomerne častý prechod VHB do chronického štádia s následnou cirhózou pečene a výskytom rakoviny pečene sa považuje VHB za závažnejšie ochorenia ako vírusová hepatitída typu A. Existujú na svete oblasti s nízkym, stredným a vysokým výskytom VHB. Slovensko patrí k oblastiam s nízkym výskytom aj vďaka zavedeniu očkovania u detí a vybraných skupín obyvateľstva. Naďalej však trvá nebezpečenstvo nákazy u neočkovaných ľudí pri pobyte v regiónoch sveta ako Ďaleký východ, celá juhovýchodná Ázia, Afrika, stredná a južná Amerika, Aljaška, Grónsko. Na Slovensku sa povinne očkujú deti od roku 1994 a vybrané profesijné skupiny ľudí (zdravotníctvo, pacienti v dialyzačnom programe, záchranný systém – polícia, hasiči…).

    Deti sa u nás očkujú povinne 3 dávkami (viď. očkovací kalendár).

  • Očkovanie proti brušnému týfusu

    Viac informácií

    Brušný týfus spolu s paratýfusom A a B je najmä v oblasti trópov označovaný aj ako črevná horúčka (enteric fever), pretože najväčšie chorobné zmeny aj s možným ohrozením života neliečeného týfusu sú práve na tenkom čreve. Choroba je známa už pradávna, podrobnejšie bola popísaná v 19. storočí. Výskyt týfusu sa dodnes odhaduje na 15-20 milónov chorých s ročnou smrtnosťou okolo 600 000 ľudí, najmä v oblastiach juhovýchodnej Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. Ochorenie vzniká požitím kontaminovanej vody alebo potravín, ale aj pri kontakte s chorým alebo bacilonosičom baktérie Salmonella typhi.

    Očkuje sa jednou dávkou vakcíny najmenej 14 dní pred odchodom do rizikovej oblasti. Ochrana trvá 3 roky.

  • Očkovanie proti cholere

    Viac informácií

    Cholera je veľmi závažné hnačkové ochorenie postihujúce iba človeka, ktorému podľahli už milióny ľudí. Epidémie cholery sprevádzali ľudstvo od pradávna , ale aj v 20. storočí došlo k ťažkým epidémiám v Južnej Amerike , ale aj na Ukrajine. Menšia epidémia bola na východnom Slovensku v roku 1970. Cholera je stále častá v chudobných štátoch sveta s nízkym hygienickým štandardom a s nedostatkom pitnej vody.

    Ochorenie začína väčšinou náhle, so stupňujúcimi sa hnačkami, ktoré vedú k veľkým stratám vody a minerálov. Človek tak môže bez liečby zomrieť behom niekoľkých hodín.

    Cestovateľom do rizikových oblastí sa odporúča perorálna vakcína, ktorá chráni aj proti ďalšej baktérii často spôsobujúcej hnačky – E. coli. Podávajú sa dve dávky a je nutné preočkovanie po dvoch rokoch.

  • Očkovanie proti besnote

    Viac informácií

    Besnota je doposiaľ jediné infekčné ochorenie, ktoré vždy končí smrťou. Takmer všetky cicavce sú vnímavé k tejto infekcii, predovšetkým však psovité šelmy (vlci, psi, líšky) a mačkovité šelmy. Nákazu môžu šíriť napríklad aj opice a netopiere. Človek sa nakazí uhryznutím infikovaného zvieraťa, poškriabaním alebo slinami besného zvieraťa. Virus sa dostáva pozdĺž nervových vláken do mozgu, čo môže trvať týždne až mesiace. Vírus sa množí v mozgu a postupne postihuje všetky dôležité centrá a postihnutý zomiera.

    Besnota je rozšírená po celom svete , hlavne v Ázii, Južnej Amerike, Afrike , ale aj v rade štátov Európy vrátane Slovenska.

    Očkovacia látka proti besnote patrí súčasne aj medzi terapeutické vakcíny , pretože len zavčasu podaná vakcína môže zachrániť ľudský život. U osôb, ktoré sú poranené alebo uhryznuté zvieraťom sa musí okamžite začať s očkovaním 5-6 dávkami vakcíny a zároveň sa aplikuje imunoglobulín. Pre cestovateľov do štátov s vysokým výskytom besnoty, najmä však pre turistov spiacich v prírode pod stanom sa odporúča preventívne očkovanie tromi dávkami vakcíny.

  • Očkovanie proti žltej zimnici

    Viac informácií

    Žltá zimnica je infekčné vírusové ochorenie často so smrteľnými následkami. Prenášané je komármi. Očkovanie proti žltej zimnici je dnes jediné povinné očkovanie podľa Medzinárodného zdravotníckeho poriadku. Z neočkovaných cestovateľov pri manifestnom priebehu infekcie zomiera celá polovica. Očkovanie je povinné pre všetkých ľudí prichádzajúcich z regiónov výskytu žltej zimnice. V súčasnosti existuje v Afrike 33 a v Južnej Amerike 9 oblastí, kde sa žltá zimnica vyskytuje. Očkuje sa jednou dávkou najmenej 10 dní pred vstupom do endemickej oblasti. Ochrana trvá po celý život, preočkovanie nie je nutné. Očkovanie sa musí zaznamenať v špeciálnom medzinárodnom očkovacom preukaze.

  • Očkovanie proti japonskej encefalitíde

    Viac informácií

    Z klinického pohľadu je japonská encefalitída najhoršou zo všetkých vírusových zápalov mozgu. Až štvrtina končí smrťou a takmer polovica z tých, ktorí prežujú, má trvalé následky vo forme ochrnutí končatín. Ako samostatná choroba bola zistená identifikáciou vírusu v roku 1936 a o dva roky neskôr sa zistil prenos vírusu zo zvierat na ľudí prostredníctvom komára. Vyskytuje sa v oblasti juhovýchodnej Ázie, ale ochorenie sa v menšej miere vyskytuje aj v južnej Austrálii a Pakistane.

    Očkovanie sa odporúča pre cestovateľov do uvedených oblastí, hlavne pri dlhodobejšom pobyte aj mimo miest. Očkuje sa dvomi dávkami v týždennom alebo mesačnom intervale, preočkováva sa po dvoch rokoch, potom každých 10 rokov.

  • Očkovanie proti detskej obrne

    Viac informácií

    Ochorenie známe už z predhistorických čias, kde sa u dávnych predkov obyvateľov Grónska našli na kostrách zmeny typické pre detskú obrnu, no prvá izolácia pôvodcu ochorenia vírusu poliomyelitídy sa podarila až v roku 1941. Ochorenie prebiehalo v menších epidémiách, v bývalej ČSR bolo v roku 1928 popísaných 113 sporadických ochorení a v roku 1948 bolo hlásených 2000 prípadov s obrnami končatín. Vírus sa šíri fekálno-orálnou cestou priamym kontaktom s chorým, alebo nepriamo kontaminovanými predmetmi alebo potravinami. V Československu sa začalo s pravidelným plošným očkovaním v roku 1960. Plošné očkovanie proti detskej obrne je typickým príkladom, ako možno očkovaním úplne eradikovať ochorenie z populácie.

    Detská obrna se stále vyskytuje v niektorých krajinách Afriky (napr .Nigérie) alebo Ázie (Afganistan, Pakistan, India atď.)

    Do týchto štátov sa odporúča preočkovanie dospelých , pretože deti sú u nás povinne očkované 5 dávkami.

  • Očkovanie proti meningokokovým invazívnym ochoreniam

    Viac informácií

    Hnisavé zápaly mozgových blán sa vyskytovali vo všetkých vekových skupinách od pradávna. V niektorých krajinách Európy aj Ameriky boli príčinou aj epidémií , najmä v uzavretých kolektívoch ( napr. vo vojenských jednotkách). V súčasnosti ide skôr o sporadický výskyt , ale vždy ide o veľmi závažné ochorenia s rýchlym priebehom a vysokou smrtnosťou. Najčastejšie bývajú postihnuté deti do 1 roku a najohrozenejšou skupinou je mládež. U tejto skupiny obyčajne ochorenie prebieha veľmi rýchlo a smrtnosť býva až 10% . V našej krajine a vo väčšine štátov Európy sa vyskytujú hlavne sérotypy meningokoka B a C , v štátoch Afriky dochádza aj k veľkým epidémiám spôsobenými meningokokom typu A. V USA sa najmä medzi študentmi univerzít šíri meningokok W 135,Y. Aplikácia vakcíny obsahujúca tieto sérotypy je povinná pre pútnikov do Mekky. Súčasne používané vakcíny (tzv.konjugované) obsahujú v jednej vakcíne subtypy meningokokov A,C,W 135,Y a v osobitnej vakcíne proti subtypu B. Štvorvalentná sa podáva jednorazovo a preočkováva sa každých 5 rokov, vakcína proti subtypu B sa očkuje 2 až 4 dávkami v závislosti od veku. Posilňujúca dávka zatiaľ stanovená nebola.

Menu:

  • Úvod
  • Služby
  • Rady pre cestovateľov
  • O inštitúte
  • Kontakt
  • Gdpr

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny s.r.o.

Teslova 33, 821 02 Bratislava, tel: +421 244 635 473